Congratulations to our award-winning head custodians and their custodial teams!

 







Congratulations to our award-winning head custodians and their custodial teams!
Head Custodian of the Year and Exemplary Custodial Care awards are criteria-based awards, with all Head Custodians and their respective schools eligible to earn the award each year. Typically, these awards are presented in tandem, based on the belief and understanding that no Head Custodian can earn the award single-handedly. It requires a team of dedicated, diligent, and capable custodians to keep our schools clean, safe and sanitary throughout the school year. Likewise, a school’s custodial care program cannot be exemplary without effective leadership from the head custodian. Both elements are required for consistent performance. 131 head custodians and their respective teams earned awards this year.

Click here for a message of appreciation for our custodians from CEO/Superintendent J. Alvin Wilbanks.

ELEMENTARY SCHOOLS
Exemplary Custodial Care Award
Head Custodian of the Year Award
Alcova ES
Will Forrest
Alford ES
Tatiana Dontu
Anderson-Livsey ES
Eva Lopez
Annistown ES
Dina Mejia
Arcado ES
Donnie Dellinger
Baggett ES
Tony Rogers
Baldwin ES
Garvey Hibbert
Beaver Ridge ES
Besima Hodzic
Benefield ES
Alina Rotaru
Berkeley Lake ES
Ron Tredway
Bethesda ES
Keith Ruise
Britt ES
Dragica Lukic
Brookwood ES
Sherri Davis
Burnette ES
Mihaela Merisanu
Camp Creek ES
Peggy Arnold
Cedar Hill ES
Ljiljana Baltic
Centerville ES
Ken V. Irish
Chattahoochee ES
Minka Kolenovic
Chesney ES
Xhyla Paloji
Cooper ES
Nina Khokhlan
Corley ES
Mary Gaddis
Craig ES
Rochell Middleton
Dacula ES
Ana Croitor
Duncan Creek ES
Mark Humphrey
Dyer ES
Kendra Sexton
Ferguson ES
Gaby Zinga
Fort Daniel ES
Samira Tahirovic
Freeman's Mill ES
Vickie Vanderford
Graves ES
Alberto Pineda
Grayson ES
Enesa Wubishet
Gwin Oaks ES
Angela Long
Harbins ES
Johnny Tu
Harmony ES
Brandon Wilson
Head ES
Zumra Omanovic
Hopkins ES
Antoneta Chelaru
Ivy Creek ES
Ramon Munoz
Jackson ES
Clifford R. Hughes
Jenkins ES
Lisa Mosley
Kanoheda ES
Duvan Rojas
Knight ES
Sanja Ramic
Lawrenceville ES
Irma Karadza
Level Creek ES
Valentina Juravschi
Lilburn ES
Luis Ramirez Silva
Lovin ES
Robert F. Carter
Magill ES
Jed Clark
Mason ES
Ramon Abreu
McKendree ES
Mustafa Besic
Meadowcreek ES
Nelia Saye
Minor ES
Rodica Bledea
Mountain Park ES
Jean Lyron
Mulberry ES
Camila Vugdalic
Nesbit ES
Denisa Kiss
Norcross ES
Kendrick Epps
Norton ES
Angelo Rodriguez
Parsons ES
Gabriela Popa
Partee ES
Senad Begic
Patrick ES
Pamela Copeland
Peachtree ES
Enisa Habul
Pharr ES
Emira Tahirovic
Puckett's Mill ES
Gloria Green
Riverside ES
*
Roberts ES
Claudia Circa
Rock Springs ES
Lynn Butler
Rockbridge ES
Nijaz Hasanovic
Rosebud ES
Karen Branch
Shiloh ES
Chris Moye
Simonton ES
Roberto Paneque
Starling ES
Tim Clark
Stripling ES
Kathleen Forrest
Sugar Hill ES
Estera Kusovschi
Suwanee ES
Ronda Price
Sycamore ES
Carolina Pogreban
Taylor ES
Cornelia Buducea
Walnut Grove ES
Veronica Adem
White Oak ES
Roberto Rodriguez
Winn Holt ES
Carol Back
Woodward Mill ES
Semija Causevic

MIDDLE SCHOOLS
Exemplary Custodial Care Award
Head Custodian of the Year Award
Bay Creek MS
Blanca Valle
Berkmar MS
Yudith Hernandez
Coleman MS
Ana Valle
Couch MS
John Ziegler
Creekland MS
Irina Olaru
Crews MS
Livia Nastai
Dacula MS
Vlad Pop
Duluth MS
Dale Tyler
Five Forks MS
Delphin Thomas
Grace Snell MS
Alex Mois
Hull MS
Cornelia Berende
Jones MS
Zejna Mujkic
Jordan MS
Rada Obrenovic
Lanier MS
Normis Garcia
Lilburn MS
Alena Markitan
McConnell MS
Anka Logsdon
Moore MS
Sharon Barfield
North Gwinnett MS
Karen Thompson-Johnston
Northbrook MS
Dora Restrepo
Osborne MS
Buddy Hamilton
Pinckneyville MS
Tim Craven
Radloff MS
Andrei Kusovschi
Richards MS
Dragana Sejdic
Shiloh MS
Earlene C. Murphy
Snellville MS
Svetlana Bantya
Summerour MS
Deckland Brown
Sweetwater MS
Alma Jasarevic
Trickum MS
Joseph Alexander
Twin Rivers MS
Pamela Hall

HIGH SCHOOLS
Exemplary Custodial Care Award
Head Custodian of the Year Award
Archer HS
Lejla Sehic
Berkmar HS
*
Brookwood HS
David Long
Central Gwinnett HS
Larry Campbell
Dacula HS
Kelly A. Jones
Discovery HS
Clemente Amable
Duluth HS
Samir Abdovic
Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology
Senada Ajanic
Lanier HS
Tim Wilson
Maxwell HS of Technology
Nexhmedin Paloji
McClure Health Science HS
Marivic V. Smith
Mill Creek HS
Sherry D. McKinzie
Mountain View HS
Debra Camp
North Gwinnett HS
Alex DiMola
Parkview HS
Buddy Phillips
Paul Duke STEM HS
Sean Jack
Peachtree Ridge HS
Deborah Hunter
Phoenix HS
Ana Sanchez
Shiloh HS
Jasmin Alagic
South Gwinnett HS
Jose Morel Pena

OTHER SCHOOLS
Exemplary Custodial Care Award
Head Custodian of the Year Award
Buice Center
Keith Hailey (posthumous)
GIVE Center East
Mariana Ucrainciuc
GIVE Center West
Andre Blake
Gwinnett Online Campus
Gary Evers
Oakland Meadow School
Ana Trifoi

*For schools noted, the role of head custodian was in transition during the time one or both school inspections were completed so a Head Custodian of the Year Award was not given. However, the Exemplary Custodial Care Award was still presented for that school and its custodial team because the award criteria were met.



    GCPS    Employment    Back Issues   
    Last modified on 08/09/2021